SPRÁVNÉ POUŽITÍ REPELENTŮ

Správná aplikace je velmi důležitá. Než použijete repelent, přečtěte si nejprve pečlivě informace uvedené výrobcem na obalu.

PRAVIDLA PRO APLIKACI REPELENTŮ

  1. Zvolíme takový přípravek, který je pro použití vhodný (tedy v závislosti na věku, prostředí, do kterého se chystáme, a hmyzu nebo parazitům, proti kterým chceme pokožku ochránit). S výběrem nám může pomoci také naše přehledná tabulka srovnání repelentů.
  2. Repelentní přípravky ve formě spreje a s mechanickým rozprašovačem, které bývají kombinované také s insekticidem, můžeme aplikovat kromě nezakryté kůže rovněž na oblečení a obuv. Zvýšené opatrnosti je potřeba u látek, které leptají umělé hmoty a lakované povrchy, mohly by nám poškodit např. brýle, fotoaparát, telefon, batoh, nalakované nehty nebo i rybářský vlasec apod.
  3. Přípravky nikdy nenanášíme na pokožku poškozenou nebo podrážděnou.
  4. Na obličej repelent neaplikujeme přímo, ale nejdříve do dlaní, kterými pak opatrně natíráme tváře a čelo, vyhneme se citlivé oblasti kolem očí a úst.
  5. Nanášíme takové množství přípravku, aby pokrylo v tenké vrstvě povrch pokožky (nebo oblečení), ale neztékalo. Nadměrné množství účinek nezvýší.
  6. Aplikace se provádí podle potřeby (např. v časovém intervalu 2- 5 hodin) v závislosti na koncentraci účinné látky, místě pobytu a doporučení výrobce repelentního přípravku. Zjednodušeně platí pravidlo, že jakmile si začínají komáři na pokožku sedat, je potřeba ochrannou vrstvu obnovit.
  7. U dětí probíhá aplikace vždy pod dohledem dospělého. Do 3 měsíců věku se použití nedoporučuje z důvodu nedostupnosti relevantních informací o bezpečnosti a vzhledem ke známým nežádoucím účinkům. Kojence je možné chránit moskytiérou, na kterou se repelent nanese.
  8. Pokud potřebujeme nanést také opalovací krém, nanáší se vždy nejprve ten, teprve po něm pak repelent. Kombinované přípravky (tedy opalovací krém spolu s repelentem) nejsou příliš vhodné z toho důvodu, že potřeba opětovné aplikace každého z nich bývá v jiném časovém intervalu.
  9. Po návratu z venkovního prostředí nebo nehrozí-li nebezpečí kousnutí a poštípání je potřeba repelentní přípravek smýt mýdlovou vodou.
  10. Pozor na použití repelentů v uzavřeném prostoru, kde existuje riziko nadýchání, podráždění očí apod., a použití u vodních ploch a blízkosti akvárií, neboť některé látky (pyrethroidy) mohou vytvořit dlouhodobě nepříznivé podmínky pro vodní organismy (upozornění najdeme na obalu přípravku).

DALŠÍ DOPORUČENÁ OPATŘENÍ